Xoogle je vyhledávač vycházející ze svobodného projektu LibreX, ale na rozdíl od jiných instancí je dostupný v české nebo slovenské lokalizaci – seznam instancí. Odezva na Xoogle je velmi pozitivní a někteří se ptáte, proč používat právě Xoogle a v čem je lepší než jiné alternativní vyhledávače. To se pokusím vysvětlit v tomto článku.

 

Opravdové soukromí

Některé vyhledávače sice slibují bezpečné vyhledávání bez sledování, ale mají implementovány analytické nástroje. Osobně si myslím, že to není nic hrozného, protože těmito daty není možné daného uživatele lokalizovat a nejsou ukradena jeho data z prohlížení jiných webů. Někomu to však vadit může a na Xoogle instancích není Google Analytics ani žádný jiný nástroj pro sledování návštěvnosti. Návštěvnost je anonymně sledována pouze na blogu blog.xoogle.cz, a to kvůli propagaci vyhledávače.

Xoogle instance jsou tedy zcela anonymní, nemají reklamy, sbírány nejsou IP adresy ani informace o vašem zařízení. Tak to zůstane i do budoucna! 😉

Xoogle raději skončí, než aby ukládal citlivá data uživatelů!

 

Výsledky vyhledávání

Vyhledávač Google sice sbírá různá data, ale stále nabízí nejlepší výsledky ve vyhledávání. Xoogle využívá výsledky z Googlu, díky čemuž má výsledky tedy na lepší úrovni než jiné alternativní vyhledávače. Použity z Googlu jsou však jen výsledky a Xoogle neobsahuje žádné analytické nástroje a jiné „nebezpečné“ prvky z Googlu. Podobně funguje i populární vyhledávač DuckDuckGo, který zas využívá mimo jiné výsledky z vyhledávače Bing od Microsoftu.

Někteří uživatelé Xooglu oceňují vyhledávání souborů na torrentech, ale i na Onionu. Tím nikoho nenabádám ke stahování warezového obsahu. Torrenty se stále využívání i pro svobodné stahování např. bezplatných Linuxových distribucí. Myslím si, že žádný vyhledávač by neměl ovlivňovat výsledky vyhledávání a odstraňovat weby poskytující pirátský obsah, i když za software a jiné produkty je správné platit.

 

Pevná lokalizace

Na rozdíl od Googlu a jiných vyhledávačů nemá Xoogle žádné sledující prvky. Nemá tedy ani jednoduchý prvek pro detekci lokalizace. V současné době je k dispozici česká a slovenská lokalizace. Někomu oddělení instancí připadá zbytečné, ale Češi a Slováci používají odlišné výsledky, e-shopy atd. Lokalizace je pevná a nedochází k přepínání třeba během používání VPN, což je velká výhoda. Na některých jiných vyhledávačích mi vždy vadilo, že třeba s britskou IP adresou z VPN se výsledky vyhledávání soustředí třeba jen na britské e-shopy.

 

Komunikace

Jsem moc rád, že se Xoogle lidem líbí a dostávám pozitivní zpětnou vazbu nejen do e-mailu, ale i na sociální síti Mastodon. S provozovateli ostatních vyhledávačů je komunikace obtížná a odpovědi se většinou ani nedočkáte. To neplatí pro Xoogle, protože se snažím co nejrychleji odpovídat a případně poradit. Určitě tedy sledujte Mastodon účet Xooglu: @xoogle@mastodon.arch-linux.cz

Tím bych chtěl vlastně poděkovat všem, co mi nahlašují problémy v prostředí vyhledávače na různých zařízeních. Díky vám je Xoogle lepší! ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *