Xoogle byl spuštěn teprve před pár dny, a to konkrétně 23. 12. 2022. Již teď byl však vzat velmi pozitivně a uživatelé si jej nastavují jako výchozí vyhledávač do internetových prohlížečů. Je ale čas přinést i nějaké ty inovace a opravy.

 

Instance pro Slováky

Vyhledávač Xoogle využívá výsledky vyhledávání z Googlu, díky čemuž má výsledky o poznání kvalitnější než jiné alternativní vyhledávače. Každý stát má však výsledky stránek logicky trochu jiné, aby vyhledávač upřednostňoval výsledky českých e-shopů pro Čecha, slovenské pro Slováka atd. Xoogle však na rozdíl od Googlu v sobě nemá žádné sledování uživatele a není tedy schopen automaticky detekovat, z jakého státu pocházíte. Implementace takové detekce by možná byla, ale bylo by to v rozporu se soukromím a Xoogle by pak neměl smysl. Pro naše bratry ze Slovenska byla tedy spuštěna instance sk.xoogle.cz. Ta upřednostňuje právě slovenské výsledky. Přepnout se na ní můžete i tlačítkem na Xoogle.cz.

 

Úryvky z Wikipedia

Po vyhledání některých výrazů se může zobrazit krátký úryvek z Wikipedia, jako to má Google. Bylo třeba opravit drobné chyby pro zobrazení a nyní jsou úryvky v češtině a na slovenské instanci ve slovenštině.

 

Důležitá oprava nejen pro iOS

Každý na svém mobilu používáme jiný internetový prohlížeč, jiný operační systém a máme jinou úhlopříčku displeje. Optimalizace webu je tedy vždy trochu oříšek. Především od uživatelů iOS jsem zaznamenal, že jim spodní lišta překrývala úplně či částečně číselný řádek stránek ve vyhledávání. Z lišty jsem odebral některé odkazy a snažil se ji minimalizovat, aby do číselného řádku nezasahovala.

Chyba s překrýváním číselného řádku stránek

 

Hlavní stránka s tlačítky

Na hlavní stránce instancí Xooglu bylo možné vidět jen dvojici tlačítek pro vyhledávání. Prostor kolem mi však připadal dost nevyužitý. Některé odkazy z již zmíněné spodní lišty jsem tedy přesunul právě do tlačítek pod textové pole pro vyhledávání. To vypadá dobře především na displejích mobilů.

 

Testovací web – jen pro nadšence

Do Xooglu přijdou další opravy překladů a zavádění dalších novinek. Jednou z novinek jsou další témata prostředí vyhledávače, které si můžete pod odkazem v liště „Nastavení“ upravit. Již teď najdete trochu úchylnější barvu „Lilac Color“ v testovacím webu. Web je dostupný na test.xoogle.cz.

Upozorňuji, že tento web v žádném nedoporučuji používat jako hlavní vyhledávač! Jedná se o testovací web, na kterém testuji vše možné a nemusí fungovat správně!

Testovací prostředí Lilac Color

 

Mastodon a RSS Xooglu

Kvůli informovanosti a propagace vyhledávače byl vytvořen právě tento blog: blog.xoogle.cz. Zde budou přidávány všechny novinky a můžete si blog uložit do oblíbených záložek, ale funkční by již mělo být i RSS na adrese níže:

RSS odkaz:
https://blog.xoogle.cz/feed/

Odkaz do Feedly čtečky:
https://feedly.com/i/subscription/feed%2Fhttps%3A%2F%2Fblog.xoogle.cz%2Ffeed%2F

Chcete ale novinky vědět s předstihem, zapojit se do návrhů a podávat nějakou zpětnou vazbu? Sledujte Mastodon účet Xooglu: @xoogle@mastodon.arch-linux.cz. Nemáte ještě Mastodon? Můžete si jej bezplatně založit na spolehlivém serveru: Mastodon.Arch-Linux.cz. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *